A sebességváltó lehetővé teszi a vezető számára, hogy a motorteljesítmény lehető leghatékonyabb felhasználásával módosítsa az autó mozgásának módját, sebességét és irányát. Az egység segítségével beállítható a motortól kapott nyomaték, a vezetési körülményektől függően növelve vagy csökkentve azt.
A különféle típusú sebességváltók eltérő jellemzői
A manuális sebességváltók az autóipar hajnalán jelentek meg, de még manapság is népszerűek. Viszonylag olcsók, nagy megbízhatóságukat érdemes kiemelni, valamint, hogy kiválóan alkalmasak a sportos vezetési stílusra, mivel lehetővé teszik, hogy a vezető pontosabban uralhassa az adott helyzetet. Használatuk azonban kevésbé kényelmes, különösen a kezdő járművezetők számára.
A félautomata sebességváltók a kézi váltók fejlett változatai. Hasonló kialakításúak, de a tengelykapcsoló kioldása és a sebességváltás automatizált. Ezeket költséghatékonyság jellemzi, meglehetősen megbízhatóak és hozzájárulnak a jármű teljesítményének javításához.
A fokozatmentes sebességváltókban nincsenek fokozatok. Ez lehetővé teszi, hogy az autók a legjobb dinamikus teljesítményt nyújtsák, és javítják az üzemanyag-fogyasztást. A motor mérsékelt terhelés mellett működhet, de alkalmatlanok nagy nyomatékátvitelre. Ráadásul ezek kevésbé megbízhatóak, mint a többi sebességváltó típus.
Az automata sebességváltók egy hidraulikus nyomatékváltóból és egy sor bolygókerekes hajtóműből állnak. Megbízhatóság és egyszerű használat jellemzi őket, de meglehetősen sok üzemanyagot fogyasztanak, és mérsékelt gyorsulást mutatnak.
Használat és csere: mit kell tudnia
- Időben cserélje ki a váltófolyadékot. Ezt átlagosan 60 000 km-enként kell megtenni, de jobb, ha a jármű műszaki kézikönyvében megnézi a pontos csereintervallumokat. A csereintervallumok figyelmen kívül hagyása az alkatrészek idő előtti elhasználódásához vezet. A folyadék pótlásának szükségességét jelzi a habzás, a színváltozás, a zavarosság és az erős égett szag. Az automata váltó csúszni kezd. Gyorsításkor észlelheti, hogy a motor egy időre veszít teljesítményéből.
- Vezetés közben próbáljon meg nem a sebességváltó karra támaszkodni. Ez a sebességváltó-mechanizmus alkatrészei közötti túlzott mozgást eredményez. Emiatt a sebességváltó holtjátéka, és így egyik-másik fokozatba váltás nehézségekbe ütközhet.
- Csak teljesen benyomott kuplungpedállal váltson sebességet. Ellenkező esetben a sebességváltó nagy megterhelésnek van kitéve, és idő előtt elkophat. A villa, a szinkronkapcsoló-hüvelyek és a zárógyűrűk megrongálódnak. A fogaskerekek csúszni kezdenek. Sebességváltáskor rendellenes hangokat hallhat.
topalkatreszek.hu: csak kiváló minőségű autóalkatrészek
Nálunk vásárolhat sebességváltó alkatrészeket gépkocsijához. Széles termékválasztékkal, kedvező árakkal, minőségi garanciával és gyors szállítással várjuk.