Az autóelektronikai berendezések közé számos eszköz tartozik, ezek elektromos berendezések áramellátása céljából elektromos energiát állítanak elő, tárolnak és szállítanak. Ezeket a motorok elindítására és a mechanikai energia elektromos energiává történő átalakítására használják.
A különböző autós elektromos szerelvények megkülönböztető jegyei
Az autóelektronika 12 V-os vagy 24 V-os fedélzeti hálózati feszültséggel való működéshez tervezhető. A személygépkocsikban minden eszköz 12 V-os feszültségen működik.
Az akkumulátorokat az energia összegyűjtésére és tárolására használják. A leggyakoribbak a folyékony elektrolittal töltött ólomsavas akkumulátorok. Ezek olcsók, meglehetősen megbízhatóak és ellenállók a feszültségingadozásokkal szemben. Időnként azonban még a ritkán használt akkumulátorokban is szükség lehet az elektrolit feltöltésére, mivel az párolgásra hajlamos. A szilárd elektrolittal feltöltött AGM és gélakkumulátorok is népszerűek. Ellenállók a rezgésekkel szemben, és nincs szükségük karbantartásra. Celláik nem hajlamosak az aktív anyag leválására, de érzékenyek a töltőáram ingadozásaira.
Az önindítóknak közvetlen vagy bolygókerekes meghajtása lehet. Az előbbieknek egyszerű a kialakításuk és a karbantartásuk, gyorsan reagálnak és olcsók, de nagy teljesítményű gépkocsikhoz nem megfelelők. Az utóbbiak erősebbek, de többe kerülnek, és van egy kiegészítő szerelvényük, amely szintén meghibásodhat.
A modern autók váltakozó áramú áramfejlesztővel (más néven generátorral) vannak felszerelve, amelyek erőssége és teljesítménye eltérő lehet. A hibrid járművekben a generátor és az indító funkcióit egyesítő integrált egység található.
Használat és csere: mit kell tudnia
- Rendszeresen tisztítsa meg az akkumulátor saruit, csatlakozóit és érintkezőit. Ha nedvességnek és szennyeződésnek vannak kitéve, oxidálódnak. Ez megakadályozza az elektromosság áramlását, így a berendezés megbízhatatlanul működik. A hibás elektronika a korrodált akkumulátorsaruk jele; például ilyenek a halvány lámpák, a kürt halk hangja vagy a rádió hibás működése. Lehet, hogy a vizsgálat során fehéres vagy zöldes elszíneződéseket is talál az alkatrészeken.
- Csak olyan alkatrészeket használjon, amelyek autója műszaki előírásainak megfelelők. Ez nemcsak a nagy szerelvényekre igaz, hanem a kis alkatrészekre is. Például, ha rossz biztosítékot használ, túlterhelheli a megfelelő berendezést, és kiégését okozhatja. A műanyag alkatrészek például megolvadhatnak, ha a feszültség túl magas. Az izzók gyorsabban kiéghetnek.
- Ha hosszú ideig, különösen télen nem használja az autót, vegye ki az akkumulátort, és tárolja meleg helyiségben. Így megakadályozhatja a lemezek mély kisülését és szulfátosodását. Ezt a problémát általában az akkumulátor kapacitásának csökkenése kíséri, ami gyorsabb lemerülést eredményez. Néhány esetben az eszközök meghibásodnak, és nem lehet elindítani a motort.
- A motortér tisztítása során fedje le a fontos szerelvényeket műanyag zacskóval. Ellenkező esetben víz kerülhet az elektromos érintkezőkre és ez rövidzárlatot okozhat. Ez a szigetelés olvadását, a berendezés felrobbanását és akár tüzet is okozhat. Az elektromos áramkör gyors feszültségváltozásai, valamint a berendezés hibás működése, például a halvány lámpák, meghibásodást jelezhetnek.
topalkatreszek.hu: csak kiváló minőségű autóalkatrészek
Webáruházunkban vásárolhat autóelektronikai berendezéseket. Sok alkatrész akciós áron kapható. Regisztráljon weboldalunkon, és hozzáadhat termékeket kívánságlistájához, így nyomon követheti az árakat, és a legjobb akciókat használhatja ki.